Produkujemy gotowe kurtyny paskowe pod indywidualne wymiary. Przez co bardzo ważne jest, aby odpowiednio przeprowadzić pomiar światła otworu i odpowiednio dobrać do niego pasy. Dobór konkretnego rodzaju pasa pozwala nam utrzymać kurtynę w bardzo dobrym stanie przez długi czas. Dodatkowo jego właściwości mogą ułatwić nam korzystanie z takiej kurtyny.
Rodzaje pasów do kurtyn paskowych dostępne w naszej ofercie:
-
-
- pas standardowy— (2 × 200 mm, 3 × 300 mm, 4 × 400 mm)
- pas chłodniczy — polar/superpolar (2 × 200 mm, 3 × 300 mm, 4 × 400 mm)
- pas żebrowany— (2 × 200 mm, 3 × 300 mm, 4 × 400 mm)
- pas anty insekt— przeciw owadom (2 × 200 mm, 3 × 300 mm)
- pas spawalniczy — (2 × 300 mm, 1 × 570 mm — w kolorach czerwonym i zielonym)
- pas antystatyczny— (2 × 200 mm, 3 × 300 mm)
- pas kolorowy— (2 × 200 mm, 3 × 300 mm, 4 × 400 mm — w kolorach czerwonym, niebieski, zielonym, białym, szarym, czarnym, żółtym)
-
Akcesoria do kurtyn paskowych
W Plastikowo posiadamy grzebienie marki INOX, które dopasowujemy zgodnie z szerokością zamówionej kurtyny.
Ich długości to:
-
-
- 984 mm
- 1066 mm
- 1230 mm
- 1312 mm
-
Dodatkowo znajdziesz u nas komplety mocujące również ze stali nierdzewnej INOX w szerokościach:
-
-
- 200 mm
- 300 mm
- 400 mm
-
Pasy kurtyn okuwamy zakuwkami marki INOX, jest to materiał kwasoodporny, nie korodują pod wpływem warunków atmosferycznych oraz promieniowania UV.
Dobór kurtyny krok po kroku
Pomiar światła otworu
Pierwszym krokiem jest pomiar otworu bramy magazynowej, wejścia do budynku czy wejścia np. do chłodni. Należy zmierzyć środkowy wymiar wybranego otworu, który docelowo ma zostać osłonięty kurtyną. Wymierzamy dokładnie wysokość — od nadproża lub najwyżej znajdującego się punktu do podłogi, następnie szerokość — od prawej framugi do lewej.
Wybór sposobu montażu kurtyny paskowej
Możliwości montażu kurtyn paskowych jest kilka:
-
-
- Kurtyna montowana w świetle otworu — do spodu nadproża. Taki rodzaj montażu najczęściej wykorzystywany jest, gdy otwór światła jest niewielki, a poza nim nie mamy zbytnio miejsca, aby odpowiednio zamontować kurtynę.
- Kurtyna montowana na otworze — montaż ścienny. To najczęściej wykorzystywana metoda montażu ze względu na samą jego łatwość oraz doskonały aspekt izolacji. Kurtyna w tym przypadku okala cały otwór wejściowy, dzięki czemu mamy 100% pewność, że nie przedostanie nam się do pomieszczenia brud, a co ważniejsze kurtyna spełni swoją funkcję jako izolator warunków atmosferycznych.
- Kurtyna mocowana przy pomocy konstrukcji wsporczej — sposób montażu najczęściej wykorzystywany przy zamykanych od góry bramach wjazdowych. Montaż ten umożliwia swobodne zamykanie się bramy, a kurtyna odpowiednio spełnia swoją funkcję, izolując pomieszczenie od dworu.
-
Warto wspomnieć, że kurtynę najlepiej montować po wewnętrznej stronie otworu bramowego. W tym przypadku mamy większą kontrolę nad stanem samej kurtyny, a warunki atmosferyczne nie doprowadzą aż tak szybko do jej korozji.
Dopasowanie zakładki pasów
Zakładka pasów to inaczej ich nachodzenie na siebie ma to na celu głównie uzyskanie lepszej izolacji termicznej oraz lepszego zmniejszenia hałasu. Im większy zakład, tym lepsze parametry techniczne kurtyny.
Podwójna zakładka — dwa rzędy pasów założone na siebie na tzw. 1 ząb.
Dzięki takiemu zakładowi posiadamy już wyższy stopień izolacji termicznej oraz akustycznej, a co ważniejsze, ochronę przed przeciągami. Zakładka stosowana przy kurtynach zawieszonych na otworach bram czy wejść, wykorzystamy ją również do wydzielania przestrzeni i oddzielania pomieszczeń.
Potrójna zakładka — dwa rzędy pasów założone na siebie na tzw. 2 zęby.
Zakładka stosowana do zwiększenia izolacyjności kurtyny posiada wyższy stopień izolacji termicznej oraz akustycznej a co za tym idzie, maksymalizujemy ochronę przed przeciągami. Stosuje się ją w kurtynach wewnętrznych, jak i zewnętrznych przy otworach wjazdowych lub wejściowych, ale i do wydzielania przestrzeni i oddzielania pomieszczeń.
Poczwórna zakładka — dwa lub trzy rzędy pasów założone na siebie na tzw. 3 zęby.
Zakład pasów w tym przypadku jest największy, zazwyczaj stosowany dla pasa 4 × 400. Stosowanie jej maksymalizuje nam izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Rekomendowana do osłaniania pomieszczeń bardziej brudzących oraz kurtyn zewnętrznych czy wewnętrznych.
WAŻNE
W przypadku zakuwki 4×400 pas zachodzi na siebie bez potrzeby zakładania dwóch otworów zakuwki na jeden ząb grzebienia tak jak na zdjęciu poniżej.
Dobór pasów do wymiaru kurtyny paskowej
Dobór szerokości pasa jest od razu po pomiarze najważniejszą częścią całego przedsięwzięcia. Pas zbyt szeroki może być nie funkcjonalny, natomiast pas za wąski może zerwać przez siłę tarcia, która dość często na niego oddziałuje. Dzięki zastosowaniu pasów w odpowiednim rozmiarze unikamy ich rozwiewania, podnosimy trwałość kurtyny, chroniąc ją przed zniszczeniem.
Rozmiary pasów dostępne w naszej ofercie:
-
-
- Pas 2 × 200
-
maksymalna długość: 2500 mm, zalecany ruch: pieszy (bez pojazdów mechanicznych)
-
-
- Pas 3 × 300
-
maksymalna długość: 3500 mm, zalecany ruch: pieszy, nieduży ruch mechaniczny
-
-
- Pas 4 × 400
-
maksymalna długość: 5000 mm, zalecany ruch: pieszy, mechaniczny
Zastosowanie najpopularniejszych rodzajów folii PCV wraz z temperaturą pracy:
-
-
- Pasy standardowe— hale, zakłady produkcyjne, magazyny, centra logistyczne — temperatura od -35℃ do +50℃
- Pasy chłodnicze — chłodnie, zakłady przetwórstwa spożywczego, przegrody zewnętrzne w okresie zimowym — temperatura od -45℃ do +40℃.
- Pas żebrowany— miejsca z dużym natężeniem ruchu mechanicznego — temperatura od -25℃ do +30℃
- Pas kolorowy— skrajne pasy w kurtynach, nieprzezierne oddzielenie pomieszczeń lub wydzielenie stref w magazynach — temperatura od -35℃ do +50℃.
-
Montaż kurtyny paskowej
Przed rozpoczęciem montażu kurtyny paskowej należy zaopatrzyć się w:
-
-
- Odpowiednie śruby (rodzaj śrub określamy po podłożu, do jakiego mocujemy kurtynę).
- Grzebienie (dołączane do zestawu kurtyny paskowej zakupionej na Plastikowo),
- Okuta kurtyna paskowa.
-
Podstawowe informacje o kurtynach paskowych
W ofercie Plastikowo znajdziesz kurtyny paskowe robione pod indywidualny wymiar. Zależnie od rozmiaru otworu świetlnego oferujemy kurtyny o szerokości 2 × 200, 3 × 300 oraz 4 × 400 okute i gotowe do zawieszenia. W zestawie wraz z kurtyną otrzymasz odpowiednio dopasowane grzebienie, na których już bezpośrednio zawiesza się kurtynę paskową.
Zalety kurtyn paskowych:
-
-
- Zapobiegają utracie ciepła z ogrzewanych pomieszczeń.
- Zapobiegają wnikaniu ciepłego powietrza do pomieszczeń klimatyzowanych.
- Zabezpieczają chłodnie oraz mroźnie przed utratą chłodu.
- Zabezpieczają przed przedostawaniem się kurzu, dymu, wilgoci oraz oparów.
- Wyciszają pomieszczenie.
- Zabezpieczają pomieszczenia przed przedostawaniem się ptaków oraz insektów.
- Zabezpieczają przed przeciągami.
- Kurtyny paskowe przeznaczone do prac spawalniczych skutecznie chronią przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym.
-
Montaż kurtyn paskowych
Przed samym montażem musimy najpierw zmierzyć otwór świetlny (jego wysokość oraz szerokość). Przy pomocy naszego kalkulatora wyliczysz jej ilość oraz koszt. Następnie w ciągu 5 dni roboczych otrzymasz paczkę z gotową kurtyną paskową.
Kolejnym krokiem jest przymocowanie grzebieni kurtyny, w zależności, do jakiego podłoża je mocujemy, należy odpowiednio dopasować śruby (śruby nie znajdują się w zestawie). Następnie zawieszamy gotowe pasy kurtyny na grzebieniach, nasze pasy zwijane są w rulony, po ich zawieszeniu mogą one trzymać kształt zaokrąglony, jednak odpowiednio zawieszona kurtyna pod wpływem ciepła oraz własnego ciężaru do kilku dni sama się rozprostuje.
Warto również wspomnieć o nachodzeniu na siebie dwóch pasów. Standardowo przy szerokości pasa 2×200 wystarcza zakładka na 40 mm – czyli na jednym zębie grzebienia znajdują się dwa zewnętrzne otwory okucia pasów. Kurtyny możemy również zamocować na zakładkę na 2 zęby grzebienia lub 3, zależnie od własnych preferencji.
Przechowywanie pasów PCV
Pasy z folii PCV standardowe przechowujemy z reguły w okresie letnim. Jest to taki czas, kiedy nie zależy nam na izolacji pomieszczeń od chłodnych temperatur. Są one wręcz wskazane w magazynach, w których nie mamy możliwości zainstalowania klimatyzacji lub tego typu elementów. Przechowywanie naszych kurtyn jest bardzo proste, jednak należy znać kilka istotnych szczegółów dotyczących ich odpowiedniego zabezpieczenia. Pomimo że pasy posiadają dużą wytrzymałość podczas użytkowania, przy składowaniu należy na nie uważać. Pas zwijamy w rulony o średnicy wewnętrznej nie mniejszej niż 150 mm. W taki sposób, aby zakuwka znajdowała się na zewnątrz rulonu. Rolki pasów kładziemy pionowo, zachowując między jednym rulonem a drugim przerwę. Rulony pasów PCV możemy swobodnie piętrzyć. Jednak należy pamiętać, aby na palecie ze zwiniętą kurtyną nie kłaść kolejnej, bezpośrednio na rolkach. Takie zabiegi spowodują zniekształcenia pasów, a co za tym idzie, nie będzie on całkowicie prosty i gładki. Zwiniętą kurtynę należy odpowiednio zabezpieczyć przed zmianą temperatur, brudem czy wilgocią. Należy stanowczo unikać kontaktu pasów ze stężonymi rozpuszczalnikami i innymi chemikaliami, które mogą bezpośrednio uszkodzić tworzywo.
Błędy w przechowywaniu pasów PCV
Jednym z najczęstszych błędów jest zwijanie pasa zakuwką do środka. Zakuwka w tym przypadku może pociąć pas, który już później nie będzie nadawał się do powieszenia. Kolejnym błędem jest zbyt ciasne zwijanie folii PCV. Skutkiem tego są deformacje, przez które sam pas po ponownym zawieszeniu traci właściwości izolacyjne. Ostatnim często spotykanym błędem jest przechowywanie rulonów poziomo. To kolejny zabieg, który powoduje nieodwracalne odkształcenia na pasie. W związku, z czym kurtyna będzie się po prostu falować, nie zapewniając nam odpowiedniej ochrony. Prawidłowe przechowywanie pasów pozwala uniknąć nam korozji i zachować wszelkie właściwości na długi czas.
Czyszczenie i konserwacja kurtyn paskowych
Pasy PCV wykonane są z gładkiego nieporowatego i zazwyczaj przezroczystego materiału. Jednak jej zastosowanie opiera się na izolacji miejsc takich jak magazyny, paki samochodów czy warsztatach samochodowych, gdzie chcąc nie chcąc istnieje ogromne ryzyko jej zabrudzenia. Aby kurtyna zachowała odpowiednie właściwości mechaniczne, fizyczne oraz chemiczne, należy odpowiednio zadbać o prawidłową konserwację.
Kurtyny paskowe jak powszechnie wiadomo, są bardzo wytrzymałe, natomiast ich powierzchnia jest dość delikatna w kwestii czyszczenia. Najlepiej takie zabiegi przeprowadzać miękkimi ściereczkami z bawełny lub ręcznikami papierowymi oraz roztworem wody z mydłem, lub przy pomocy płynu do szyb. Jeśli zdarzą się mocniejsze zabrudzenia takie jak smar czy olej, możemy użyć do tego roztworu alkoholu metylowego oraz wody. Wielu producentów kurty paskowych oferuje również specjalne środki do mycia powierzchni PCV, którymi swobodnie i bez żadnych uszkodzeń umyjemy pasy kurtyn. Po oczyszczeniu pasu należy dokładnie osuszyć, możemy to zrobić suchą ściereczką z bawełny lub ręcznikiem papierowym tak jak w przypadku jej czyszczenia. Konserwację kurtyn należy przeprowadzać minimum 2 razy do roku w zależności od potrzeb.
Z naszego doświadczenia również podpowiemy, abyś sprawdzał elementy mocujące, czyli wieszaki grzebieniowe oraz płytki i też w miarę możliwości często je oczyszczał. Dzięki takim zabiegom będziesz się cieszył użytkowaniem kurtyny przez długie lata.
Ważne
Kurtyny paskowe nie wymagają żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych. Zalecamy jednak aby kilka razy do roku sprawdzić stan elementów mocujących. W razie korozji wymienić zużyte pasy, które uległy uszkodzeniu, naderwaniu lub jeśli ich przezroczystość nie jest wystarczająca.