Porady

Montaż szklarni z poliwęglanu

Stwórz swoją wymarzoną szklarnię

Montaż szklarni z poliwęglanu to nie misja niemożliwa, nawet dla osób, które dotychczas z budownictwem nie miały zbyt wiele do czynienia. Zastosowanie instrukcji do samodzielnego budowania szklarni z poliwęglanu umożliwi Ci stworzenie przestrzeni dla rozwijania pasji ogrodniczej. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zdrowymi uprawami bezpośrednio z własnej działki.

Dlaczego warto zbudować przydomową szklarnie z poliwęglanu?

W naszym klimacie ten rodzaj szklarni sprawdzi się znakomicie, gdyż dzięki wytrzymałej konstrukcji nie trzeba zimą myśleć o jej rozbiórce i przechowywaniu. Montując szklarnię w sposób prawidłowy, budowla będzie odporna na natężenie wiatru do 100 km/h oraz wagę śniegu do 75 kg/m2. Oprócz tego ten typ szklarni doskonale przepuszcza światło słoneczne, tak konieczne do prawidłowego i zdrowego rozwoju uprawianych warzyw. Aby móc cieszyć się z wieloletniej możliwości hodowania wartościowych roślin, koniecznie dowiedz się jak zbudować szklarnie z poliwęglanu na własną rękę.

Montaż szklarni z poliwęglanu – etap 1 przygotowanie miejsca

Na początek, musisz zastanowić się, gdzie postawić szklarnię, aby móc bezpiecznie i wygodnie z niej korzystać, a także łatwo poradzić sobie z montażem. Wybierz płaski teren na szklarnię, który będzie pozbawiony drzew i odpowiednio oddalony od ogrodzenia. To zapewni ochronę przed porywami wiatru. Ważne jest także, aby miejsce było doskonale nasłonecznione. Dodatkowo, rozważ ustawienie szklarni na niewielkim wzniesieniu, zorientowaną z wschodu na zachód, co sprzyja lepszym warunkom uprawowym.

Następnie zabierz się za wyrównywanie podłoża, bez tej czynności montaż arkuszy poliwęglanu bez załamań nie będzie możliwy.

Gdy zadbasz o miejsce postawienia szklarni, czas na rozstawienie wszystkich jej elementów, a także zapoznanie się z rysunkiem technicznym, który podpowie Ci, jak ma wyglądać twoja konstrukcja po zakończeniu prac.

Budowa szklarni z poliwęglanu – etap 2 montaż konstrukcji

Montaż szklarni z poliwęglanu rozpocznij od podstawy i jej zakotwiczenia w podłożu. W tym celu użyj specjalnych nóżek w kształcie T, w które wyposażony jest stelaż szklarni. Wkładając je do wykopanych dołów, zasyp je ziemią i ubij.

Kolejnym krokiem jest składanie szczytu stelaża, gdzie najpierw instaluje się elementy podłużne, a następnie poprzeczne, które stanowią wzmocnienie. Dodatkowe elementy takie jak rączki czy akcesoria montuje się w następnej kolejności. Do szczytu umieszcza się arkusze poliwęglanu, tworząc pionowy kierunek komór.

Użyj nożyka budowlanego lub wyrzynarki do precyzyjnego wycięcia arkusza poliwęglanu. Specjalne oznaczenia ułatwią Ci wskazanie miejsc na drzwi, wywietrzniki i ściany.

Tak przygotowane arkusze, należy przymocować do ścian szczytowych, najlepiej w poziomie. Jeśli jest ona za duża, poliwęglan mocowany jest na krawędziach, a później przykręcamy w pozycji pionowej po zakończeniu montażu szklarni.

Instrukcja montażu szklarni z poliwęglanu – etap 3 wykończenie i ochrona

Efekt wykończenia i ochronę przed uszkodzeniami uzyskasz dzięki użyciu taśmy perforowanej (w przypadku dolnych końców komór) i pełnej (górne komory).

Tak złożony i wyregulowany stelaż ma zostać przymocowany do fundamentu, a do postawy łuki i ściany szczytowe, połączone między sobą listwami. Tak zamontowane elementy należy skręcić, a po złożeniu całego szkieletu wyrównać i dokręcić.

Zajmij się wykończeniem: pomaluj drobne uszkodzenia powstałe podczas montażu. Następnie ułóż kanaliki poliwęglanowe, tworząc warstwę odporną na promieniowanie UV. W tym celu należy użyć wkrętów dekarskich oraz wyposażonych w uszczelkę, co zapobiegnie deformacji materiału.

W ten sposób uzyskasz efektowną i solidną konstrukcję przydomowej szklarni.

Oczywiście kupując ją w naszym sklepie, otrzymasz instrukcję montażu szklarni z poliwęglanu, która pomoże krok po kroku, samodzielnie postawić konstrukcję. W razie wątpliwości służymy poradą i wsparciem.

Zobacz naszą ofertę szklarni ogrodowych z poliwęglanu!