Porady

Montaż poliwęglanu trapezowego oraz falistego

Montaż poliwęglanu trapezowego i falistego to stosunkowo prosty proces, który można wykonać samodzielnie, pod warunkiem, że posiada się odpowiednie narzędzia i wiedzę techniczną. Poniżej przedstawiam krótki przewodnik krok po kroku, który pomaga w montażu poliwęglanu trapezowego.

Do samego montażu płyt poliwęglanowych trapezowych potrzebujemy:

1) Narzędzia:

  • miarkę
  • narzędzie do pisania
  • wkrętarkę z wiertłem 8 mm
  • zszywacz przemysłowy
  • piła tarczowa lub kątówka

2) Materiał oraz akcesoria:

Budowa konstrukcji pod zadaszenie

Aby konstrukcja spełniała normy budowlane i była odpowiednia, należy pamiętać, że poliwęglan trapezowy, jak i falisty musi opierać się na łatach oraz krokwiach drewnianych, stalowych lub aluminiowych. Samo zadaszenie należy projektować ze spadem co najmniej 10 stopni, ułatwia to odprowadzanie wody deszczowej czy zanieczyszczeń. Żeby konstrukcja nie podciekała, należy zastosować zakład wzdłuż spadu min. 25 cm.

Łaty oraz krokwie należy uprzednio wyszlifować na gładko, oraz zaimpregnować, a następnie pomalować na biało tylko tę stronę, która będzie bezpośrednio stykać się z tworzywem, po to, aby zabezpieczyć poliwęglan przed przegrzewaniem spowodowanym bezpośrednim światłem słonecznym.

Gotowe krokwie rozstawiamy co 100-120cm a na nich łaty wielkości 30 × 50 cm wcięte w krokwie lub na nią nabite. Rozstaw dla płyt 76/16 to maksymalnie 40 cm, a dla płyt T18 60 cm. Jest to jednak uzależnione od stref wiatrowo-śniegowych, w których docelowo ma zostać zamontowane zadaszenie.

Obróbka – cięcie poliwęglanu trapezowego

Poliwęglan trapezowy, jak i falisty możemy swobodnie ciąć przy pomocy pił o mniejszych ząbkach lub kątówek z tarczą do cięcia metalu.

Zadaszenia trapezowe przy spadku 10 stopni powinny mieć zakładkę nie mniejszą niż 25 cm, po to, aby zapobiegać cofaniu się wody.

Mocowanie poliwęglanu trapezowego do drewna

Jeżeli płyty układamy na ścianie, czyli pionowo, mocujemy w dolnej fali śrubą. Lecz przy układaniu płyt na dachu montujemy na grzbiecie fali przy zastosowaniu odpowiednich podkładek dystansowych. Powoduje to przy tak małym trapezie niezatrzymywanie się wody, śniegu, lodu czy brudu, lecz co najważniejsze unikamy możliwym przeciekom.

Podkładki dystansowe możemy zamontować przez wywiercanie i wkręcanie śrub od górnej strony zadaszenia, gdzie druga osoba pomaga nam wsuwając od spodu podkładki. Drugi sposób to ułożenie oraz przytwierdzenie podkładek na łatach, następnie należy odpowiednio ułożyć płyty, przewiercać się przez nie i wwiercać śruby w taki sposób, aby były one odpowiednio zlicowane z podkładkami. Należy pamiętać, aby na początku, końcu oraz na połączeniach płyt montować podkładki na każdej fali – zapobiegnie to uszkodzeniom spowodowanym przez silny wiatr. Płyty z poliwęglanu trapezowego lub falistego powinny wystawać poza krokwie oraz łaty dachu od 5 do maksymalnie 15 cm.

Uwagi dotyczące montażu:

  • Nie należy montować uszkodzonych płyt w transporcie lub podczas obróbki.
  • Płyty montujemy w temperaturze powyżej 5 ℃.
  • Płyty montuje się stroną zabezpieczoną przed promieniowaniem UV ku górze (na tej stronie mamy naklejoną folię zabezpieczającą lub wytłoczony napis).
  • Płyty należy wiercić, a nie przebijać, stosując wiertła do tworzyw sztucznych lub metalu.
  • Podczas wiercenia otworów na śruby należy pamiętać o przerwie dylatacyjnej wynoszącej od 1 do 3 mm.
  • Przy zakładach wzdłużnych otworów nie należy wiercić w odległości mniejszej niż 50 mm od brzegu płyty — naraża ją to na zerwanie przy pierwszych większych porywach wiatru.
  • Przed przygotowaniem płyt ważną kwestią jest czy będziemy stosować rynnę do zadaszenia. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę, jakiej średnicy będzie rynna i ile trzeba wypuścić poliwęglan, aby woda trafiała idealne w środek rynny.

Czyszczenie

Płyty poliwęglanowe trapezowe, faliste, lite czy kanalikowe należy myć wodą z mydłem oraz delikatną szmatką lub po prostu spłukiwać czystą wodą. Do oczyszczania tego tworzywa nie używamy środków żrących, rozpuszczalników, benzyny czy preparatów zawierających drobiny.