Porady

Strefy obciążenia wiatrem i śniegiem w Polsce

Strefy wiatrowe i śniegowe – czyli jak gruby poliwęglan wybrać?

Zapytasz pewnie — po co mi znajomość strefy wiatrowo-śniegowe? Takie informacje potrzebne są głównie po to, aby odpowiednio dopasować grubość poliwęglanu do konkretnego regionu w Polsce. Jest to o tyle ważne, że źle wybrana grubość grozi pęknięciem samego tworzywa lub jego wielu korozjom.

Znajomość stref obciążenia wiatrem i śniegiem jest kluczowa przy wyborze grubości poliwęglanu do budowy zadaszenia lub szklarni. Dzięki temu będziesz miał pewność, że konstrukcja jest solidna i bezpieczna, a poliwęglan będzie w stanie wytrzymać obciążenia wynikające z silnych wiatrów czy intensywnych opadów śniegu. Dzięki temu unikniesz kosztownych i czasochłonnych napraw lub wymiany materiałów, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy w przyszłości. Warto wspomnieć, że na terenie naszego kraju posiadamy kilka stref:

  • Strefa I — najmniej wymagająca strefa — na tym obciążenie płyty wynosi do 70 kg/m2, obejmuje województwo dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie, Zielona Góra, Wrocław, czy Leszno.
  • Strefa II — w tej strefie znajduje się znaczna powierzchnia Polski, tu obciążenie płyty wynosi do 90 kg/m2, obejmuje ona Polskę centralą oraz Łódź, Katowice, Poznań czy Warszawę.
  • Strefa III — to druga co do wielkości strefa wiatrowo-śniegowa na terenie naszego kraju, obciążenie w tym przypadku wynosi do 120 kg/m2 i obejmuje teren Polski wschodnio-północnej, wschodniej i wschodnio-południowej, wyłączając Białystok, Olsztyn oraz Suwałki.
  • Strefa IV — na tym terenie obciążenie wynosi do 160 kg/m2, co spowodowane jest płaskim terenem i większymi wiatrami, w porównaniu do reszty terenu, warto w tym przypadku zakupić grubszy poliwęglan, który będzie stawiał czoła trudniejszym warunkom pogodowym, strefa ta obejmuje województwo warmińsko-mazurskie i podlaskiego.
  • Strefa V — najmniejsza i najbardziej wymagająca strefa na terenie Polski, na tym terenie wiatry oraz ilość opadów śniegu jest najwyższa w porównaniu do reszty kraju, obciążenie w tym przypadku wynosi do 200 kg/m2, z uwagi na wysokie obciążenie stosowany jest możliwie jak najgrubszy poliwęglan, obejmuje ona jedynie Podhale oraz Tatry.

Poniżej przedstawiamy tabele, które pomogą Ci odpowiednio dopasować poliwęglan lity czy poliwęglan komorowy wraz z przykładem ich obliczenia.

W pierwszej tabeli wybieramy szerokość oraz długość zadaszenia, pomoże nam to określić powierzchnię zadaszenia. Przechodząc do drugiej tabelki musimy określić w jakiej strefie wiatrowo-śniegowej będzie znajdowało się zadaszenie (spis dotyczący całej polski znajdziesz na górze strony), w tym przypadku mamy strefę gdzie obciążenie wynosi 80 kg/m2 powierzchni. Biorąc pod uwagę wyznaczoną w poprzedniej tabelce literę otrzymujemy odpowiedź, jaka grubość poliwęglanu dla naszego regionu będzie najlepsza.